پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلینشست رسانه اي اداره كل راهداري و حمل ونقل جاده اي استان كرمان به مناسبت هفته حمل ونقل و راهداري

تاریخ انتشار: 1397/09/27

​نشست رسانه اي مدير كل و معاونين اداره كل راهداري و حمل ونقل جاده اي استان كرمان با حضور نمايندگان جرايد ، خبر گزاريها و صدا و سيماي مركز كرمان به مناسبت فرا رسيدن هفته حمل ونقل و راهداري در محل اين اداره كل برگزار شد.

 مدیرکل راهداری و حمل ونقل استان کرمان با اشاره به اینکه استان کرمان با وجود بیش از ۱۳ هزار کیلومتر راه رتبه سوم کشوری از نظر طول راه‌ها دارد گفت: از ابتدای امسال ۱۹ میلیون تن بار در استان حمل شده که حدود سه درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است. 

سيد علي حاج سيد عليخاني با بیان اینکه بیش از 5 هزار و 500 نفر راننده در بخش حمل مسافر در استان فعال هستند و نقش مهمی در توسعه اقتصادی استان برعهده دارند گفت: 13 هزار راننده در استان از خدمات بیمه تکمیلی استفاده می‌کنند.

حاج‌سیدعلیخانی با اشاره به اینکه سازمان صنعت و معدن متولی توزیع لاستیک در استان است افزود: حدود 8 درصد از تولیدات کارخانه لاستیک بارز کرمان در داخل استان توزیع می‌شود.

وی با بیان اینکه يكهزار و 728 کیلومتر بزرگراه در استان کرمان وجود دارد و عملیات جاری راهداری و عملیات راهداری در زمان بحران بر عهده ما است گفت: از آنجا که بسیاری از تصادفات جاده‌ای در بحث واژگونی خودروها و سرعت بالا است، اصلاح شیب حاشيه راه‌ها در محورهای استان در دستور كار اداره كل قراردارد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان با اشاره به اینکه از ابتدای امسال روکش آسفالت 331 کیلومتر راه اصلی و فرعی در محورهای استان انجام شده است گفت: بيش از2 هزار و 200 کیلومتر راه روستایی در استان تیغ‌زنی شده است.

حاج‌سیدعلیخانی با اشاره به وجود 22 گردنه برفگیر در شمال استان کرمان و اجرای طرح راهداری زمستانی در استان افزود: هر سال از ابتدای دی‌ماه 384 دستگاه ماشين الات سبک و سنگین با حضور 350 نفر از عوامل راهداری در استان در اجرای این طرح فعاليت دارند.

وی با بیان اینکه راه‌اندازی گشت صیانت از حریم جاده‌ها در استان براي نخستين مرتبه انجام شده و دستاوردهای خوبی داشته و بسیار هم موفق بوده است افزود: بیشترین کالاهای حمل شده از استان کرمان مواد معدنی است که از طریق جاده‌های استان کرمان حمل می‌شو.د

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان با اشاره به اینکه متولی حمل و نقل عمومی مسافر هستیم و باید در این حوزه نظارت دقیق وجود داشته باشد گفت: از سال گذشته تاکنون 537 هزار صورت وضعیت سفر صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود دو درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه جابه‌جایی مسافر در استان کرمان قانونمند شده است عنوان کرد: با ساماندهی مسافران از حضور دلالان مسافری جلوگیری و باعث رضایت‌مندی مسافران و اتوبوس‌داران شده است.

حاج‌سیدعلیخانی با اشاره به اینکه 4 میلیون و 700 هزار مسافر از سال گذشته تاکنون در استان کرمان جابه‌جا شده است بیان کرد: عمده کار ما از پایانه مسافربری کرمان انجام می‌شود که دفتر نظارتی در آنجا مستقر است.

وی با بیان اینکه در بحث پیاده‌روی اربعین 23 هزار و 440 نفر مسافر از کرمان جابه‌جا شد که 6 درصد افزایش داشته است گفت: در سال گذشته در جاده‌های استان کرمان کارگاه هوشمندسازی جاده‌های استان راه‌اندازی و 47 دوربین ثبت تخلفات از 111 دوربین راه‌اندازی و مجهز شدند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان با اشاره به اینکه 50 سامانه ثبت تخلفات در استان در حال تحویل موقت است عنوان کرد: در محورهای شمالی استان کرمان و در محور کرمان – ماهان – بم، کرمان – سیرجان، سیرجان – شهربابک، سیرجان – بندرعباس و کرمان – ماهان سامانه ثبت تخلفات وجود دارد و کد پلیس دارند.


 در جريان اين نشست خبري معاون فنی و امور زیربنایی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان گفت: اقدامات هوشمند سازی از سال گذشته با نصب 111 سامانه ثبت تخلف سرعت متوسط در جاده های استان آغاز شده و تاکنون 47 سامانه به بهره برداری رسیده است.

علی عبدالهی افزود: مسیرهای ارتباطی کرمان - ماهان - بم، کرمان - سیرجان، سیرجان - شهربابک، شهربابک - انار، سیرجان - بندرعباس و کرمان - ماهان تاکنون مجهز به سامانه سرعت متوسط مجهز شده و اینک در حال اعمال قانون تخلفات است.

وی اظهار داشت: 50 سامانه در مسیرهای ارتباطی رفسنجان - زرند، کرمان - رفسنجان و رفسنجان - انار نیز تکمیل شده و در مرحله تحویل قرار دارد که با دریافت کد پلیس امکان استفاده از آنها وجود دارد.

وی اضافه کرد: 97 دوربین از مجموع 111 سامانه نیز ظرف 2 ماه آینده تکمیل می شود و مابقی تا پایان امسال بهره برداری می رسد.

معاون فنی و امور زیربنایی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان گفت: با اعتبار مرکز مدیریت راهها 15 سامانه در شهرستان های کرمان، رابر، بافت و جیرفت بهره برداری می شود که اکنون در مرحله مناقصه قرار دارد.

وی با اشاره به عملیات اجرایی نصب پنج سامانه پیشرفته توزین در حال حرکت افزود: این سامانه در محور کرمان به ماهان به بهره برداری رسیده و چهار سامانه دیگر در پلیس راه چترود، باغین، بم و شهربابک ظرف 2 ماه آینده مجهز به این سامانه می شود.

عبداللهی با بیان اینکه این سیستم ها نقش حفظ و صیانت از راهها را بر عهده دارد تصریح کرد: با احداث این سامانه وسایل نقلیه با اضافه تناژ در حین حرکت تشخیص و در پاسگاه با آنان برخورد می شود.

وی بیان کرد: سه دکل ارتباطی برای شرایط بحران در شهرستان های ارزوئیه، سیرجان و رابر طی یکسال گذشته به بهره برداری رسید و 200 ردیاب بر روی ماشین آلات راهداری نصب شده که موجب بهبود مدیریت ماشین آلات در شرایط بحران می شود.

معاون فنی و امور زیربنایی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان گفت: 11 هزار و 131 کارت هوشمند رانندگان از 26 آذرماه سال گذشته تاکنون توسط این اداره کل و برای شمال و جنوب استان و سیستان و بلوچستان چاپ شده است.


معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان نیز با بیان اینکه این اداره کل جابجایی بار را قانونمند کرده است گفت: استان کرمان با جابجایی 29 میلیون تن کالا طی یکسال گذشته رتبه پنجم کشور را به خود اختصاص داده است.


مهدی صیفوری افزود: کالاهای معدنی و ساختمانی با 13 میلیون تن و صنایع فلزی و کشاورزی 2 میلیون و 351 هزار تن از جاده های استان کرمان جابجا شدند.

مهندس صيفوري تصریح کرد: از 26 آذر 96 تاکنون صورت وضعیت 537 هزار سفر صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 2 درصد افزایش داشته است.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان ادامه داد: از آذر سال قبل تاکنون چهار میلیون و 700 هزار مسافر در استان کرمان جابجا شده و این آمار نسبت به سال قبل 2 درصد افزایش را نشان می دهد.

وی تاکید کرد: عمده آمار حمل مسافر مربوط به پایانه های استان کرمان است که مسافران از طریق سامانه 10341 می توانند مشکلات خود را گزارش کنند.

صیفوری گفت: در اربعین امسال 23 هزار و 440 مسافر را با 665 دستگاه اتوبوس جابجا کردیم که نسبت به سال گذشته 6 درصد افزایش را در حمل مسافر و 12 درصد در اتوبوس شاهد هستیم.

استان کرمان در کریدور ارتباطی شمال به جنوب و غرب به شرق کشور واقع شده و نقش مهمی در سیستم حمل و نقل و جاده ای کشور ایفا می کند.


معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان گفت: با اقدامات این سازمان 13 درصد تلفات در جاده های استان طی 6 ماه نخست امسال نسبت به سال گذشته کاهش یافته است در حالی که میزان تردد 20 درصد افزایش داشته است.

احسان عراقی زاده افزود : استان کرمان در حوادث جاده ای منجر به فوت در راههای اصلی، روستایی و درون شهری در سال 96 با یکهزار و 99 نفر کشته رتبه دوم کشور بوده است.

دكتر عراقي زاده  تصریح کرد: بیشترین تصادفات ناشی از واژگونی است لذا برای نخستین بار در کشور، صیانت از حریم راهها با استفاده از بخش خصوصی در استان کرمان انجام می شود.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان گفت: از ابتدای آذرماه سال 96 تاکنون روکش آسفالت 331 کیلومتر در 11 محور روستایی و هشت محور بزرگراهی، فوکسیل 495 کیلومتر برای نگهداری راهها، درزگیری 230 کیلومتر از جاده ها و شانه سازی 760 کیلومتر از راههای استان کرمان انجام شده است.

وی ادامه داد: مرمت و بازسازی 10 دستگاه پل خاص، چهار هزار و 200 کیلومتر خط کشی، 15 کیلومتر حفاظ و نیوجرسی، 18 هزار تابلو اخطار، کابل کشی و روشنایی محورها، شیار لرزاننده و در مهمترین اقدام که 26 نقطه از 125 نقطه پر حادثه در استان کرمان اصلاح و رفع شده است

عراقی زاده عنوان کرد: 25 نقطه حادثه خیز استان کرمان در سال 97 و به میزان 23 نقطه در سال 96 اصلاح شده است.

استان کرمان در کریدور ارتباطی شمال به جنوب و غرب به شرق کشور واقع شده است لذا نقش مهمی در سیستم حمل و نقل و جاده ای کشور ایفا می کند.
مشخصات:
نظرات: *