پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلیآغاز عمليات راهداري زمستاني در محورهاي مواصلاتي استان كرمان

تاریخ انتشار: 1397/10/04

​سیدعلی حاج سیدعلیخانی مديركل راهداري و حمل و نقل جاده اي استان كرمان در نهمین کمیسیون ایمنی راه‌های استان اظهار داشت: استان کرمان با داشتن 9 هزار و 500 کیلومتر بزرگراه، راه اصلی، فرعی و روستایی رتبه سوم راه‌های کشور را دارد.

حاج سيدعليخاني به اجرای عملیات راهداری زمستانی از 15 آذر ماه هر سال تا 15 فروردین ماه سال بعد اشاره کرد و بیان داشت: استان کرمان دارای 22 گردنه برف‌گیر به طول 970 کیلومتر است.

350 راهدار آماده عملیات زمستانی هستند

مديركل راهداري و حمل و نقل جاده اي استان كرمان با اشاره به حضور 350 نفر از نیروهای راهداری در 36 نقطه استان گفت: 6 هزار و 500 تن شن و نمک خریداری و آماده عملیات زمستانی است.

حاج سیدعلیخانی عملیات راهداری زمستانی استان کرمان را شامل نمک‌پاشی و یخ‌زدایی جاده‌های برفگیر، تیغ‌زنی و بازگشایی محورها، اسکان مسافران و رانندگان گرفتار در برف و یخ، امداد و نجات خودروهای درگیر در کولاک و برف، تجهیز ماشین‌آلات زمستانی و راهدارخانه‌های بین‌راهی عنوان کرد.

وي ادامه داد: در عملیات راهداری زمستانی 384 دستگاه ماشین‌آلات سبك و سنگين، 32 اکیپ راهداری، 45 گشت راهداری و تعمیراتی، 41 راهدارخانه ثابت و سیار فعالیت دارند.

حاج سيدعليخاني همچنین به نصب دوربین‌های ثبت و کنترل سرعت در محورهای مواصلاتی شمال استان کرمان اشاره و بیان کرد: تا سال قبل 23 دوربین در جاده‌های شمال استان داشتیم که از سال گذشته 111 دوربین در دستور کار قرارگرفت و 50 دستگاه آن در حال کار است و مابقی هم آماده تحویل هستند.


تصادفات سواری‌ها بالاترین آمار در تصادفات کرمان

سیدمصطفی آیت‌اللهی موسوی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان نیز با تاکید بر اثرگذاری دوربین‌های ثابت جاده‌ای در کاهش تصادفات و حوادث جاده‌ای گفت: هر اندازه بتوانیم نصب دوربین داشته باشیم در افزایش ایمنی جاده موثر واقع می‌شود.

وی بیان داشت: امکانات مهیا شده برای عملیات راهداری زمستانی کمک زیادی به استان خواهد کرد و امیدواریم شاهد بروز مشکل نباشیم.

موسوی عنوان کرد: محورها و نقاطی که سال‌های گذشته با کار ساده‌ای مشکل آنها برطرف شد، دوباره بازنگری شوند، که تغییرات لازم روی آنها صورت گیرد و اگر نقاط نیاز به اصلاح دارند قبل از آغاز بارندگی و بروز گرفتاری و مشکل اصلاح و تغییرات صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع یکسری از محورها بر اساس آمار قبلی در ساعاتی در روز دچار پیک حادثه می‌شوند که باید اقدامات لازم صورت گیرد.

معاون عمرانی استاندار کرمان گفت: تصادفات سواری‌ها بالاترین آمار را در تصادفات داشته که به دلیل تعدد سفر است، اما در این زمینه هم بازنگری و اقدامات لازم صورت گیرد.


باید به سمت کنترل و کاهش سرعت خودروها برویم

یوسف نجفی رئیس پلیس راه شمال استان کرمان با ارائه گزارشی از وضعیت تصادفات و حوادث جاده‌ای استان اظهار داشت: مهمترین کاری که از دست پلیس راه برای کاهش حوادث و تلفات بر می‌آید، کنترل سرعت است و آمارها نشان می‌دهد که باید به این سمت برویم.

وی نصب دوربین‌های ثبت و کنترل سرعت در جاده‌ها را در کاهش تلفات موثر دانست و گفت: با تکمیل نصب دوربین‌های ثابت جاده‌ای تا پایان سال شاهد افزایش ایمنی در جاده‌ها خواهیم بود.

نجفی وجود دوربین‌های دستی برای گشت‌های پلیس راه را نیز از الزامات دانست.

گفتني است در پايان اين جلسه مانور عمليات راهداري زمستاني با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان،مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، فرماندهي پليس راه استان و مديران كل عضو كميسيون ايمني راههاي استان كرمان برگزارشد  طي اين مانور 364 دستگاه ماشين آلات راهداري به 22 گردنه برفگير اعزام شدند تا 970 كيلومتر از جاده هاي مشمول راهداري زمستاني را پوشش دهند.
مشخصات:
نظرات: *