پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلیحفظ، نگهداري و مرمت بيش از 10 هزار دستگاه پل، تنها بخشي از وظايف راهداري استان كرمان

تاریخ انتشار: 1399/06/02

​پلها جزو اجزاي بسيار مهم در بحث راه بوده و سلامت و مراقبت از سازه پل با توجه به اهميت بالاي آن در بهره برداري و سرويس دهي ايمن به محور جزو سرمايه هاي ملي كشور محسوب مي شوند .


محسن كاظمي رئيس اداره نگهداري ابنيه فني اداره كل راهداري و حمل ونقل جاده اي استان كرمان در خصوص نگهداري از اين سرمايه ملي گفت:  متاسفانه چند سال گذشته بدليل خشكسالي هايي كه دركشور حادث گرديد بسياري از آبروها و رودخانه هاي فصلي و دائمي كشور خشك و به همين لحاظ هيچگونه آبي از بسياري از آبروهاي محورها عبور نمي كرد و لذا امر تعمير و نگهداري پلها تا حدودي مغفول مانده بود.


مهندس كاظمي تصريح كرد:  از سال 96 و با توجه به بارندگيهاي متعدد و سيل آسايي كه رخ داد، بحث نگهداري ابنيه فني و پلها مجددا" مورد توجه قرارگرفته و پرسنل راهداري اين استان نيز با دارا بودن بيش از 10 هزار دستگاه پل در محورهاي حوزه استحفاظي با تلاش و پيگيري و پشتكار مضاعف در صدد حفظ ، نگهداري ،تعمير و مرمت اين سرمايه هاي ملي ارزشمند برآمده اند.


كاظمي خاطرنشان كرد:  واحد نگهداري ابنيه فني اداره كل راهداري و حمل و نقل جاده اي استان كرمان با عنايت به رويه اقتصاد مقاومتي در زمينه اعتبارات ابلاغي، اقدام به عقد قرارداد خريد سيمان، لوله و باكس بتني و همچنين لوله هاي كاروگيت نموده و با واگذاري اين اقلام ، با نظر كارشناسان اين اداره به ادارات شهرستاني، اقدام به انجام پروژه هاي بسياري به صورت اماني در سطح استان نموده است.


رئيس اداره نگهداري ابنيه فني اداره كل راهداري و حمل و نقل جاده اي استان كرمان در ادامه افزود:  اجراي راديه و بريد بيش از 250 دستگاه پل ، اجراي تعريض 55 دستگاه پل و رفع بيش از 50 نقطه حادثه خيز در محورهاي اصلي، فرعي و روستايي در سطح حوزه استحفاظي استان كرمان از جمله اقدامات اين مجموعه در سه سال اخير مي باشد.


كاظمي با اشاره به اين مطلب كه همه اقدامات صورت پذيرفته در اين زمينه در جهت كاهش خطرات و حوادث ناشي از سيل و رفع نقاط حادثه خيز با انجام هزينه حداقلي و با اتكاء به توان داخلي مجموعه راهداري بوده، افزود: نمايش عملكرد همه اين تلاشها با كاهش آمار تصادفات در نقاط حادثه خيز اعلامي و كاهش خسارات ناشي از سيلاب در سالجاري بوده به گونه اي كه علي رغم وقوع سيلابهاي وسيع  در سطح استان ، ابنيه فني و پلهاي محورهاي شمال استان كمترين خسارت را ديده اند. 


وي يادآور شد: همچنين  اين امرتاثير بسياري در صرفه جويي در به بهره برداري رساندن طرحها در مقايسه با پروژه هاي پيماني داشته است  و با توجه به بازخورد بسيار مثبت اين مهم،  تهيه اقلام اماني در سال 99  همچنان ادامه پيدا كرده و با شدت و دقت نظر بيشتري در حال پيگيري و اجرا مي باشد .
مشخصات:
نظرات: *