سیمای حمل و نقل استان

 
 
 
 

استان كرمان با جمعيتي حدود 2 ميليون و 950 هزار نفر و وسعتي بالغ بر 180726 كيلومتر مربع به عنوان پهناورترين استان كشور مطرح است و قرار گرفتن آن در كريدور شمال جنوب و اتصال بنادر جنوبي به مركز كشور و حتي آسياي ميانه از طريق بخشي از راهها اين استان نقش ممتازي به حمل و نقل جاده اي استان كرمان بخشيده است و نيز بخش عمده اي از كالاهاي مورد نياز كشور از جاده هاي استان كرمان حمل مي گردد. از طرف ديگر وسعت زياد اين استان و پراكندگي 22 شهرستان در سرتاسر آن موجب ايجاد نقاط توليد سفر شده است و عمده اين سفرها نيز از اين طريق حمل و نقل جاده اي جابجا مي شوند. از ديگر ويژگيهاي شبكه حمل و نقل استان كرمان به حجم بالاي ترافيك عبوري، اقيليم خشك استان و فاصله زياد شهرها مي توان اشاره كرد.

اداره كل حمل و نقل و پايانه هاي استان به عنوان متولي اصلي بخش حمل و نقل جاده اي وظيفه برنامه ريزي، سياستگذاري و نظارت بر عناصر مختلف حمل و نقل استان را به منظور دستيابي به حمل و نقل سريع، ايمن و اقتصادي بر عهده دارد. در ادامه نگاهي گذرا به بخشهاي مختلف حمل و نقل استان و اقدامات صورت گرفته از سوي اداره كل حمل و نقل و پايانه هاي استان خواهيم داشت .

در زمينه حمل و نقل كالا، از استان كرمان سالانه بيش از 18 ميليون تن كالا شامل سنگ آهن و ساير مواد معدني، سيمان، انواع محصولات كشاورزي و مواد سوختي به اقصي نقاط كشور جابجا مي شود. اين ميزان كالا توسط 255 شركت و موسسه حمل و نقل با بيش از 10هزارو300 دستگاه ناوگان باري و با نظارت عاليه اداره كل حمل و نقل و پايانه هاي استان صورت مي گيرد. در استان كرمان 4 پايانه بار فعاليت مي كنند. اين پايانه ها كه نقش تعيين كننده اي در حمل و نقل كالاي استان بر عهده دارند ، در شهرهاي كرمان، جيرفت، رفسنجان و سيرجان قرار گرفته اند و علاوه  بر ساماندهي شركتهاي حمل و نقل كالا واحدهاي خدماتي ديگري از جمله رستوران ، مركز مكانيزه معاينه فني، تعميرگاه، مسجد، جايگاه سوخت، پاركينگ و ساير مراكز مورد نياز جهت رفاه رانندگان را در خود جاي داده اند.

 در زمينه حمل و نقل مسافر سالانه بيش از6ميليون نفر طي حدود 900 هزار سفر از طريق 105 شركت و موسسه حمل و نقل مسافر توسط انواع ناوگان اتوبوس، ميني بوس و سواري كرايه در سرتاسر استان جابجا مي شوند . گفتني است استان كرمان با دارا بودن 3300 دستگاه خودروي سواري كرايه رتبه دوم كشوري در اين زمينه را به خود اختصاص داده است و سالانه حدود  40 درصد از مسافرين استان با ناوگان سواري كرايه جابجا مي شوند. 8 پايانه مسافري در استان و در شهرهاي كرمان ، رفسنجان ، جيرفت ، بم ، زرند، شهربابك ، كهنوج و راور فعاليت مي كنند و بزرگترين پايانه مسافر جنوب شرق كشور نيز در شهر كرمان توسط بخش خصوصي در حال احداث است. يكي از اقدامات موثر اداره كل حمل و نقل و پايانه هاي استان تشكيل كميته ارتقاء خدمات حمل و نقل بخش مسافر با همكاري تشكلهاي صنفي بوده است و اقداماتي از جمله فروش اينترنتي بليط اتوبوس راه اندازي سامانه پيام كوتاه جهت انعكاس نظرات مسافرين محترم و انجام نظر سنجي متعدد توسط اين كميته برنامه ريزي واجرا شده است .حمل و نقل ايمن و كاهش تلفات جاده اي يكي از اهداف مهم اداره كل حمل و نقل و پايانه هاي استان است. اين اداره كل كه وظيفه پشتيباني از پليس راه استان را عهده دار است به همراه ساير دستگاههاي مسئول در اين زمينه و در قالب كميته ايمني استان تمام تلاش خود را در جهت ارتقاء ايمني حمل و نقل جاده اي به كار گرفته است  و به حول و قوه الهي اين تلاشها منجر به كاهش تلفات ناشي از تصادفات در جاده هاي برون شهري استان گرديده است .

از اقدامات مهم اين اداره كل در حوزه ايمني در سالهاي اخير مي توان به تجهيز محورهاي استان به دوربين ثابت سرعت سنج، راه اندازي سه مركز مكانيزه معاينه فني، اجراي طرح ايمن سازي مدارس حاشيه راهها و تجهيز 5 پارك ترافيك در شهرهاي كرمان ، رفسنجان ،جيرفت ،سيرجان و زرند اشاره كرد .

از آنجا كه آموزش يكي از نياز هاي دستيابي به حمل و نقل روان و پايدار محسوب مي گردد و با توجه به تاثير و نقش مهم عامل انساني در بروز تصادفات جاده اي، لزوم انجام آموزشهاي تخصصي در حمل و نقل يكي از مواردي است كه تاثير آن علاوه بر ارتقاء ايمني موجب افزايش كيفيت حمل و نقل نيز خواهد شد.

بدين منظور اداره كل حمل و نقل و پايانه هاي استان براي اولين بار در سطح كشور نسبت به تاسيس و تجهيز مركز آموزش تخصصي حمل و نقل اقدام نمود و دست اندر كاران بخش حمل و نقل مسائل و نكات حرفه خود را در چارچوب آموزشهاي هدفمند و كيفي فرا مي گيرند. از اهداف مهم  اين آموزشها مي توان به جايگزين كردن اطلاعات صحيح به جاي تجارب نادرست قبلي، كسب مهارتهاي جديد شغلي، كاهش رفتارهاي پر مخاطره هنگام رانندگي، آگاهي از وظايف و مسئولتهاي شغلي و در نهايت بهبود جايگاه حمل و نقل اشاره كرد.

مجتمع هاي  خدمات رفاهي بين راهي در استان كرمان به دليل اقليم خشك استان و فاصله زياد شهرها نقش مهمي در خدمت رساني به مسافران ورانندگان ايفا مي كنند.

اين مجتمع  هاي خدمات رفاهي كه با سرمايه گذاري بخش خصوصي احداث مي شود مجموعه اي از خدمات از جمله جايگاه سوخت ،مسجد،رستوران ،فروشگاه ،سرويس بهداشتي ،تعمير گاه ،پاركينگ ،فضاي سبزوامكانات تفريحي را شامل مي شود و علاوه بر حذف راههاي دسترسي متعدد به جاده، كم كردن حوادث ناشي ازخستگي و در نهايت افزايش ايمني باعث اشتغال زايي نيز مي گردد.

با توجه به نقش انكار ناپذير اين مجتمعها در حمل ونقل جاده اي اداره كل حمل ونقل وپايانه هاي استان كه مرجع صادر كننده موافقت اصولي مجتمعهاي خدمات رفاهي سطح استان  است، در جهت توسعه هر چه بيشتر اين مجتمع ها تلاش نموده است .

اينك به حول و قوه الهي با عزم راسخ مديران ،كارشناسان وتلاشگران عرصه حمل ونقل جاده اي با همدلي و همكاري تشكل هاي صنفي اين بخش ،حمل ونقل استان را به سمت و سوي حمل ونقل پايدار ،ايمن ،روان و اقتصادي رهنمون نمايد .

 
 

کلیه حقوق سایت متعلق به اداره کل حمل ونقل و پایانه های استان کرمان میباشد .
طراحی و پیاده سازی "سامیکس"